در صورتی که از ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی بر روی بام ساختمان استفاده می کنید ممکن است که ایزوگام نصب شده روی بام آسیب ببیند و باعث نفوذ رطوبت به داخل ساختمان شود . در این حال شما چند گزینه پیش رو دارید.

  1. جدا کردن ایزوگام قدیمی و نصب ایزوگام جدید
  2. ترمیم نقاط آسیب دیده ایزوگام
  3. نصب ایزوگام جدید بر روی ایزوگام قدیمی بدون جدا کردن آن

انتخاب کردن و انجام دادن هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارد و هم چنین انتخاب کردن هر کدام از این روش ها بستگی به شرایط ایزوگام قدیمی و شرایط محیطی و ساختمان شما دارد که کدام روش مناسب و کدام نامناسب می باشد.

ایزوگام طرح دار

نصب ایزوگام جدید بدون جدا کردن ایزوگام قدیمی

اگر سطح مورد نظر شما قبلا ایزوگام شده باشد تصمیم به نصب ایزوگام جدید بدون جدا کردن ایزوگام قدیمی بر روی آن را دارید باید توجه کنید که این کار معایبی به همراه دارد و این که انجام دادن این کار همیشه امکان پذیر نیست . هم چنین نصب ایزوگام جدید بر روی ایزوگام قدیمی روی دیوارها امکان پذیر نمی باشد زیرا در صورت انجام این کار دو لایه ایزوگام خواهیم داشت و به همین دلیل سنگین شدن ، احتمال جدا شدن لایه های ایزوگام از دیوار افزایش می یابد و علاوه بر خطرات احتمالی، باعث ایجاد هزینه های اضافی برای تعمیر و باز سازی می شود .

معایب نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی

  1. افزایش وزن ساختمان به دلیل وجود چند لایه ایزوگام روی هم
  2. احتمال جدا شدن لایه های ایزوگام از یکدیگر به دلیل چسبندگی کم
  3. احتمال جدا شدن لایه های زیرین ایزوگام از پشت بام به دلیل قدیمی بودن

آیا نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی توصیه می شود ؟

نصب دو لایه ایزوگام در زمانی که ایزوگام قدیمی آسیب دیده باشد توصیه نمی شود . به دلیل این که وزن زیادی در این صورت به بام وارد میشود و بار مرده ی ساختمان بیشتر از باز طراحی شده می شود به همین دلیل بهتر است در صورت امکان ابتدا ایزوگام قدیمی جدا شود و پس از بررسی و اصلاح زیر سازی ، ایزوگام جدید نصب شود .

نصب دو لایه ایزوگام در مناطق باران خیز

در شمال کشور و نقاط پر بارش و هم چنین در صورتی که شیب سقف کمتر از ۵ درصد باشد ممکن است دو دست ایزوگام به صورت عمودی و ضربدری توصیه شود ولی انجام این کار پس از آسیب دیدن ایزوگام قدیمی کارآیی مورد نظر را نخئاهد داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.