در عملیات ساخت استخر انجام پیش‌بینی های لازم و عایق بندی کافی استخر برای جلوگیری از هدر رفتن آب و نفوذ آب به لایه های زیرین یکی از اولویت های مهم و ضروری است . چرا که آب موجود در استخرها به همراه آلودگی های گیاهی و غیر گیاهی در آن باعث می شود که دیر یا زود دیواره های استخر آسیب دیده و تخریب شوند.

ایزوگام

استفاده از ایزوگام برای عایق کاری استخر و مسیل های آب

روش های عایق کاری استخرها به صورت های مختلفی اجرا می شود که یکی از متداول ترین روش ها استفاده از ایزوگام برای ایزولاسیون استخر می باشد . برای این کار به نکاتی که در ادامه گفته می شود باید توجه کرد برای این کار به نکاتی که در ادامه گفته می شود باید توجه کرد.

  1. جنس دیوارهای استخر معمولا از سیمان می باشد بنابراین قبل از شروع عملیات عایق کاری به هر روشی باید ابتدا از خشک بودن کامل و بدون رطوبت لایه های زیرین اطمینان حاصل کرد .
  2. قبل از شروع کردن کار عایق کاری باید از پاکیزه بودن سطح هر گونه آلودگی مانند گرد و خاک ، شن و ماسه و … مطمئن شویم یکی از راهکارهای معمول برای این کار استفاده از فشار هوا می باشد .
  3. برای افزایش کیفیت و عمر استخر خود می توانید مقاومت و کیفیت بتن سازه استخر در برابر رطوبت را با استفاده از مواد شیمیایی خاص بهبود بخشید .
  4. هر چند امروزه استفاده از ایزوگام به عنوان عایق برای استخرها متداول است اما باید توجه کرد که ساختار ایزوگام اصولا برای عایق کاری محیط هایی که آب در آن راکد است مناسب نیست و به دلیل چسبندگی کمی که این عایق دارد در فشار زیاد آب و به مرور زمان احتمال ترک خوردن و نفوذ آب و رطوبت از دیواره های استخر وجود دارد . بنابراین توصیه می شود که برای عایق کاری استخر از روش های جایگزین استفاده شود .
  5. برای عایق کاری استخر های کشاورزی یا تفریحی روش های متفاوتی وجود دارد که برخی از این روش ها عبارتند از ؛ مواد پلیمری و پلاستیکی مانند ژئو ممبران ، ایزوگام ، قیرگونی ، مصالح ساختمانی و بتنی ، خاک نفوذ ناپذیر ، گیاهان ، عایق های به شکل مایع که روی سطح سیمان اندود می شوند و …
  6. یکی از نکاتی که در عایق کاری استخر حائز اهمیت می باشد قابلیت عایق در برابر آسیب و خوردگی است زیرا ممکن است بر اثر اتفاقاتی آب موجود در استخر خاصیت قلیایی یا اسیدی پیدا کند در این صورت اگر کیفیت عایق به کار رفته مناسب نباشد باعث میشود که عایق به مرور زمان دچار آسیب شود .

بهترین روش برای عای کاری استخر

با توجه به نکاتی که بالا ذکر شد یکی از بهترین روش ها برای عایق کاری و ایزولاسیون استخرهای آب و مسیل های عبور آب ، جایگزین کردن عایق های پلاستیکی و پلیمری به جای روش های سنتی ایزوگام و قیرگونی می باشد . امروزه در بازار انواع مختلفی از عایق های پلاستیکی و پلیمری موجود می باشد و لازم به ذکر است که استفاده کردن از این نوع عایق ها نسبت به هزینه های عایق کاری به روش قیرگونی و … از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر می‌باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.