امروزه استفاده از ایزوگام به عنوان عایق در ساختمان ها بسیار رایج گردیده است. ایزوگام نیز مانند سایر مصالح ساختمانی عمر مفیدی دارد که اگر اصول نگهداری آن رعایت شود ممکن است این عمر مفید کاهش پیدا کند.

عوامل مختلفی میتواند باعث ایجاد خرابی در عایق رطوبتی ایزوگام شود مانند ؛ سوراخ شدن ایزوگام به دلیل وجود وسایل سنگین روی آن مثل کولر ، نشت و خرابی و ترک در سقف و دیوارها، سوراخ شدن لایه آلومنیومی در روی آن و ماندن آب زیر آن، شرایط محیطی بد و … که باعث می شود تا رطوبت به ساختمان نفوذ کند.

برای رفع این مشکل چنان چه کیفیت عمومی ایزوگام خوب باشد می توان محل های آسیب دیده را شناسایی نمود و آن را ترمیم کرد.

ایزوگام

مراحل ترمیم ایزوگام آسیب دیده

قدم اول: شناسایی محل آسیب دیدگی ایزوگام

در قدم اول برای ترمیم ایزوگام باید محل دقیق آسیب دیدگی پیدا شود . زمان هایی که ایزوگام سقف دچار خرابی میشود نشتی آب در هنگام بارندگی صورت میگیرد . پیش گیری از این نشتی آب اهمیت دارد زیرا ممکن است در صورت جلوگیری نکردن از آن به سایر بخش های ساختمان نیز نفوذ کند . این کار را می توان پس از بارش باران یا به صورت مصنوعی با ریخته شدن آب روی ایزوگام انجام داد . کارشناسان با تجربه نصب ایزوگام با بررسی های مربوط و انجام آزمایش ها میتوانند بخش هایی از ایزوگام که نشتی و درز دارد و در آن بخش ها به ترمیم ایزوگام نیاز است مشخص کنند.

قدم دوم: ترمیم و رفع عیب ایزوگام

اگر کیفیت ایزوگام نصب شده به طور کلی مناسب تشخیص داده شود و تنها بخش هایی از آن آسیب دیده باشد می توان با استفاده از چسب های مخصوص ایزوگام و قیرگونی یا لایه های جدید ایزوگام محل های آسیب را ترمیم کرد . در صورتی که نشتی نم و رطوبت به دلیل وجود ترک ها ، طبله کردن ، پارگی ، جدا شدن لایه های ایزوگام یا نصب بی کیفیت ایزوگام باشد در این صورت ممکن است لازم باشد تا ایزوگام نصب شده از آن جدا شده تا سطح کار برای ایزوگام جدید مناسب باشد . برای انجام دادن این کار باید به ایزوگام حرارت داده و آن را داغ نماییم تا قسمت فرسوده جدا شود و سپس ایزوگام یا قیرگونی جدید در محل مورد نظر نصب شود .

راهکار دیگری نیز برای ترمیم ایزوگام وجود دارد که آن بدون جدا سازی ایزوگام آسیب دیده و با نصب چندین لایه جدید روی ایزوگام می باشد .

ترمیم ایزوگام

برای این ترمیم ایزوگام که امری بسیار مهم است به درستی انجام شود کار شناسایی علت مشکل و رفع آن می بایست توسط افراد خبره و با تجربه به انجام برسد که با این کار نیز می توان تا سال ها و با کمترین هزینه از ایزوگام قبلی استفاده کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.