عایق کاری بام و دیوارهای ساختمان در برابر رطوبت باران و برف با روش های سنتی و مدرن متفاوتی به انجام میرسد . یکی از این روش های متداول و ارزان قیمت برای ایزولاسیون ساختمان ها ایزوگام است .

ایزوگام پوششی از قیر و الیاف مصنوعی است . این عایق از چندین لایه محافظتی مختلف برای استحکام ایزوگام در برابر عوامل مختلف و انعکاس نور خورشید و محافظت ایزوگام در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید و هم چنین جهت کاهش جذب گرما در تابستان تشکیل شده است به همین دلیل امروزه ایزوگام بیشتر مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است .

فرایند تولید ایزوگام در کارخانجات و با رعایت اصول فنی و استاندارد های لازم انجام می‌شود .

نصب ایزوگام در مقایسه با روش های سنتی قیر گونی و آسفالت اسان‌تر و سریع تر است و همچنین لکه گیری ایزوگام در مقایسه با روش ها یسنتی بسیار کار امد تر و کم هزینه تر و در دسترس تر می باشد .

ایزوگام به دلیل وزن کم و قابلیت نصب روی انواع مختلف زیر سازی از جمله بتن ، اسفالت ، موزاییک و سطوح صاف و شیب دار دیگر گزینه ای در دسترس است . با استفاده از ابزارهای دیگر مثل چسب ایزوگام و پرایمر ایزوگام و ایجاد زیر سازی مناسب می توان ایزوگام را در بسیاری از شرایط مختلف مورد استفاده قرار داد.

ایزوگام نوعی عایق رطوبتی ضد اب است که از مواد نفتی ساخته شده است، تقریبا چهل سال است که مورد استفاده عموم قرار گرفته، اما قبل از ان از اسفالت و قیر گونی به صورت سنتی، پشت بام های خانه ها را با ان عایق بندی میکردند.

امروزه با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی و افزایش بافت شهری، روش های سنتی عایق کردن پشت بام های ساختمانی کنار گذاشته شد و ایزوگام جایگزین ان شد.

ایزوگام در کشور های متعدد به عنوان عایق ضد رطوبتی مورد استفاده قرار می گیرد، که ممکن است مواد تشکیل دهنده آن متفاوت باشد.

ایزوگام

 لایه‌های تشکیل دهنده ایزوگام

طبق استاندارهای ایران ۲ نوع لایه به کار رفته است، که به شرح زیر می‌باشد:

 1. ایزوگام تک لایه شامل پلی‌استر دوخته که این نوع ایزوگام به نسبت نوع دو لایه ظریف‌تر است و قابلیت انعطاف بیشتری دارد.(مخصوص پی ساختمان)
 2. ایزوگام دولایه شامل تیشو و پلی‌استر که این نوع ایزوگام ضخیم‌تر از نوع تک لایه بوده و دارای استحکام بیشتری می‌باشد.( مخصوص سطوح خارجی مانند پشت بام، بدنه استخر و تونلها)
 3. لایه پلی اتیلن یا پودر معدنی
 4. بافت
 5. پلی استر
 6. مواد افزودنی ویژه
 7. لایه پلی اتیلن

 موارد کاربرد ایزوگام

 1. پشت بام ها
 2. ایرانیت
 3. پی ساختمان
 4. استخر ها
 5. مخازن اب
 6. تونل ها
 7. کانال های ابیاری
 8. سرویس های بهداشتی
 9. سرد خانه ها
 10. سد ها
 11. پل های هوایی
 12. باند فرودگاه
 13. پارکینگ های طبقاتی
 14. مرغداری ها
 15. لوله های، اب، گاز، نفت
 16. دامداری ها و غیره

انواع ایزوگام

 1. ایزوگام پلیمری با استفاده از قیر خالص
 2. ایزوگام دمیده با استفاده از نفت کوره

تقسیم بندی ایزوگام بر اساس شکل ظاهری و برش

 1. ایزوگام عادی با عرض یک متر و رول های ده متری
 2. ایزوگام برش خورده(ایزوشینگل)

تقسیم بندی ایزوگام بر اساس نوع لایه‌های به کار رفته

 1. ایزوگام تک لایه(شامل پلی استر دوخته)
 2. ایزوگام دو لایه(شامل تیشو و پلی استر)

تقسیم بندی ایزوگام بر اساس پوشش آن

 1. ایزوگام با روکش الومینیم
 2. ایزوگام بدون روکش الومینیم
 3. ایزوگام با روکش سنگریزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.