ایزولاسیون یا عایق بندی در اصطلاح به معنی پوشاندن سطح توسط مانع یا لایه های محافظ گفته میشود تا از نفوذ رطوبت به لایه های زیرین جلوگیری کند . بخش های مختلفی از ساختمان نیازمند ایزولاسیون رطوبتی می باشند .

ایزوگام

از جمله میتوان به بخش های زیر اشاره کرد ؛

 1. سرویس های بهداشتی و حمام
 2. پشت بام
 3. پی ساختمان
 4. روف گاردن
 5. دیوارها
 6. آشپزخانه

بسته به محل مورد نظر برای ایزولاسیون و هم چنین شرایط و کیفیت مورد نظر برای آن روش های مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از ؛ قیرگونی ، عایق رطوبتی پیش ساخته شده ( ایزوگام ) ، عایق های مایع رنگی پلیمری ، ژئو ممبران ، ژئو تکستایل ، نانو ممبران و … ممکن است برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت مورد استفاده قرار گیرد . همچنین هر یک از این روش های عایق بندی دارای کاربرد ، موارد مصرف ، مزایا و معایب مختلفی می باشند که معمولا مزایای آسانی نصب ، عمر و عملکرد و مقرون به صرفه بودن از جمله عواملی هستند که انتخاب هر یک از روش های فوق را برای ایزولاسیون توجیه پذیر می نمایند.

در عایق کاری یا ایزولاسیون بام اغلب از عایق رطوبتی پیش ساخته ( ایزوگام ) به دلیل مزایای متعددی که دارد استفاده می شود . در ساختمان های قدیمی اغلب از روش های قیرگونی برای عایق کاری استفاده میشد ولی امروزه به دلیل تولید و کاهش قیمت و تنوع زیاد و وسیعی که در ساخت عایق های رطوبتی بوجود آمده است ، از ایزوگام به عنوان عایق در ایزولاسیون استفاده میشود .

ایزولاسیون علاوه بر بخش های مختلف ساختمان کاربرد های دیگری نیز دارد مانند؛

 1. ایزولاسیون استخرهای کشاورزی و صنعتی
 2. ایزولاسیون کانال های آب
 3. ایزولاسیون لوله های انتقال مایعات و گاز
 4. ایزولاسیون مخازن نگهداری مایعات
 5. ایزولاسیون حوضچه های ذخیره آب

هم چنین ایزولاسیون در زمینه های دیگری مانند ؛ الکترونیک ، صوتی ، پزشکی و … نیز به کار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.